13.08–30.09
Wstęp wolny
Wystawa dedykowana twórczości Jerzego Nowosielskiego i Wojciecha Fangora

Wystawa w Galerii Ściana Sztuki Dziecka

 

Warsztaty letnie Future Artist – twórcza kontynuacja (edycja 7.)
W okresie wakacyjnym zajęcia FUTURE ARTIST skierowane będą do dzieci spędzających wakacje na Śląsku. Formuła zajęć opiera się na zapoznaniu młodych ludzi z wybitnymi postaciami sztuki polskiej i ich dorobkiem artystycznym oraz warsztatem.

 

PRACOWNIA MALARSTWA
Termin: 1–11 lipca
Inspiracją działań będzie działalność malarska Jerzego Nowosielskiego oraz Wojciecha Fangora. Pragniemy, by prowadzące wprowadziły dzieci i młodzież w symbolikę ikon oraz uproszeń abstrakcyjnych. Najistotniejsze będzie użycie cienkiej czarnej kreski wyodrębniającej figury (kwadraty, trójkąty, rzadziej koła) z czystym, świetlistym kolorem, którego natężenie daje często efekt wewnętrznego świecenia. Kolejnym wątkiem będzie twórczość Wojciecha Fangora. Sięgniemy po prace z lat 60. i początku lat 70. XX wieku. Wówczas artysta malował obrazy związane z nurtem minimal artu i op-artu. W tym okresie stworzył najsłynniejszy cykl prac z charakterystycznymi okręgami i falami. Stworzymy więc optyczne koła, bawiąc się kompozycją i formą oraz kolorem.

Prowadzące: Irena Imańska i Ewa Kokot

Efekt działań: Specjalny pokaz prac w Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie (dla młodzieży w Krakowie) oraz Parafii Greckokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim (dla dzieci z niewielkiej miejscowości).

 

PRACOWNIA INSTALACJI
Termin: 1–9 sierpnia
Punktem wyjścia będzie twórczość Annette Messager, francuskiej artystki, która sławę zdobyła jako autorka instalacji artystycznych. Sięgając do estetyki i materiałów użytku codziennego, przekraczała ramy tzw. „sztuki wysokiej”. W następnych latach jej instalacje stały się bardziej przestrzenne, teatralne w efekcie monumentalne. Pojawiły się wypychane formy-zabawki i właśnie do nich pragniemy nawiązać. Dzieci będą je projektowały, a następnie szyły. Istotne, żeby miały możliwość wyciszenia i tworzenia na bazie własnej wyobraźni prac ręcznych. Jest to ogromnie ważne w epoce komputeryzacji i braku umiejętności manualnych.

Autorzy: Joanna Chwastek, Justyna Plewik i Ewa Kokot.

Efekt działań: Wykonanie instalacji wielkoformatowej w przestrzeni wraz z pokazem w witrynie Teatru Ateneum w Katowicach (dostępna dla mieszkańców).

 

Wystawa w Galerii Ściana Sztuki Dziecka
„SPŁASZCZENIE PRZESTRZENI I WIRUJĄCE KRĘGI”

Wernisaż: 13 sierpnia,  godz. 16:00
Termin: 13 sierpnia–31 września
Finałem projektu będzie wystawa poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i Wojciecha Fangora. Pojawią się na niej prace abstrakcyjne oraz efekt eksperymentów artystów i dzieci na pograniczu formy i koloru. Tradycyjnie wernisaż wystawy będzie wielkim świętem teatru i plastyki, ponieważ rozpocznie się tuż po spektaklu Letniej Grządki Teatralnej organizowanej przez Teatr Korez. Przewidujemy akcję artystyczną dla gości wernisażowych, zarówno tych najmłodszych jak i starszych.